Choď na obsah Choď na menu
 


Psychológovia radia: Rodičia, ktorí majú “dobré” deti, robia týchto 5 vecí

Psychológovia z Univerzity Harvard zostavili zoznam elementov, ktoré by mohli pomôcť rodičom vychovať dobré a úspešné deti v tejto dobe plnej nových technológií

Ilustračné foto
 

1.Strávte spolu čas kvalitne

Buďte s nimi. Nie iba fyzicky, ale tiež emocionálne. Počúvanie dieťaťa a vzájomný rozhovor napomáhajú posilňovaniu vzájomných vzťahov. Taktiež, vypnite všetku elektroniku a dajte im svoj čas bež vyrušovania. Spoločné aktivity naučia vaše dieťa, ako byť viac súcitný a ohľaduplný.

Praktické aktivity:

  • Hrajte sa spolu jeho obľúbenú hru
  • Čítajte mu knihu
  • Pýtajte sa ho, ako prežil deň

 

2. Staňte sa preňho vzorom

Deti sa učia z vecí, ktoré vidia a prežívajú. Mnoho rodičov si možno ani nevšimne, ako veľmi sa ich správanie opakuje u detí. Práve preto, by ste mali dávať pozor na svoje slová a skutky. Ak urobíte chybu, priznajte ju a ospravedlňte sa. Buďte príkladom, ktorý chcete, aby vaše dieťa nasledovalo.

Dôležitou vecou je tiež rešpekt, ktorý sa dá iba získať. Buďte úprimný a povedzte, že ste len človek a ľudia robia chyby. Rovnako sa pozerajte na všetko ako na lekciu a príležitosť rásť a stať sa lepším človekom. Naučte to tiež svoje dieťa.

Praktické aktivity:

  • Stále si priznajte chyby a ospravedlňte sa za ne
  • Hovorte o probléme a nájdite riešenie
  • Nájdite si čas, keď sa budete venovať sebe; iba tak sa potom môžete postarať aj o iných

 

3. Ukážte mu hodnoty

Je dôležité, aby sa dieťa naučilo s inými komunikovať a podeliť sa ešte v mladom veku. Brať ohľad na city druhých a byť nesebecký je dôležité a dieťaťu tieto vlastnosti v budúcnosti veľmi pomôžu.

Štúdia Harvardu ukazuje, že starať sa o ostatných je rovnako dôležité ako vlastné šťastie. Je to niečo, čo rodičia potrebujú učiť svoje deti konzistentne, pretože pochopenie tohto konceptu často trvá dlhší čas.

Aj v tomto prípade by ste ako rodič mali ísť príkladom, prevziať zodpovednosť  a potvrdzovať slová skutkami. Vysvetľujte dieťaťu, že keď sa naňho druhí spoliehajú, je dôležité im pomôcť.

Praktické aktivity:

  • Učte ho každý deň, aby bolo milé a slušné
  • Učte ho prevziať zodpovednosť za jeho činy a dodržiavať záväzky. Je jednoduché vzdať sa, ale nie vždy je to to správne riešenie

 

4. Učte ho vďačnosti

Učte ho oceniť ľudí a vecí v jeho živote. Hovorte mu o histórii a ťažkých časoch, aby dokázal oceniť, že žije teraz, keď má okolo seba množstvo možností. Naučte ho, aby nebral život a jeho okolnosti ako samozrejmosť.

Štúdia ukázala, že ľudia, ktorí praktizujú vďačnosť každý deň, viac pomáhajú, sú viac štedrí, súcitní a odpúšťajúci. Čo je najdôležitejšie – sú šťastnejší a zdravší. Takže vďačnosť je určite kľúčovou hodnotou v živote človeka.

Praktické aktivity:

  • Ukazujte dieťaťu, za čo má byť vďačné každý deň
  • Učte ho, aby prejavovalo rešpekt a uznanie iným (členom rodiny, učiteľom, susedom)
  • Buďte príkladom a ani vy neberte ľudí a veci vo vašom živote ako samozrejmosť

 

5. Ukážte mu širšiu perspektívu

Je známe, že deťom záleží najmä na malom okruhu rodiny a priateľov. Je to úplne normálne, ale výzvou je ich naučiť, aby prejavili empatiu aj ľuďom mimo tohto okruhu. Deti potrebujú vedieť, že všetko sa vždy začína jedným človekom, a že aj oni môžu urobiť obrovský rozdiel v živote iného. Preto je dôležité ukazovať  vľúdnosť druhým, aj keď ich dobre nepoznáme (nové dieťa v triede, predavačka, upratovačka).

Praktické aktivity:

  • Učte svoje dieťa empatii – učte ho upokojiť plačúce dieťa alebo zoznámiť sa s novým spolužiakom
  • Rozprávajte sa o rozličných ľuďoch a ich životoch
  • Učte deti prejavovať dobrosrdečnosť ľuďom okolo nich

 

Viktória Dandarová