13. 4. 2018

List dieťaťa pre všetkých rodičov na svete

List dieťaťa pre všetkých rodičov na svete.

Nedávajte mi všetko, o čo vás žiadam. Niekedy to žiadam len preto, aby som zistil, koľko si toho môžem dovoliť.
Nekričte. Rešpektujem vás vtedy menej, keď to robíte, učíte to robiť aj mňa a ja to nechcem.
Dodržujte svoje sľuby, dobré alebo zlé. Ak mi sľúbite odmenu, dajte mi ju a to isté spravte s trestom.
Neporovnávajte ma s nikým. Najmä s mojím bratom alebo sestrou. Ak ma budete vidieť lepšieho ako ostatných, niekto bude trpieť, ak budem horší ako ostatní, tak budem trpieť ja.
Nemeňte svoje rozhodnutia tak často. Rozhodnite sa a držte sa svojich rozhodnutí.
Nechajte ma rásť. Dôverujte mojim zručnostiam. Ak spravíte za mňa všetko, nikdy sa to nenaučím.
Neklamte v mojej prítomnosti. Nepáči sa mi to! Ani ak by som vás žiadal, aby ste tak urobili, ani keby mi to malo pomôcť. Je mi z toho zle a núti ma to stratiť vieru vo všetko, čo poviete.
Keď sa mýlim, nechcem, aby ste sa ma pýtali prečo. Niekedy to neviem ani ja. Keď sa mýlite vy, priznajte si to. Toto zvýši moju úctu vo vás a naučí ma to, ako sa priznať.
Správajte sa ku mne s rovnakou láskavosťou a spontánnosťou, s akou zaobchádzate so svojimi priateľmi. Byť príbuzní neznamená, že nemôžeme byť priateľmi.
Buďte mi príkladom. Nežiadajte odo mňa veci, ktoré vy nerobíte. Naučím sa, ako robiť veci, ktoré robíte vy, aj keď to nebudete hovoriť. Nikdy nebudem robiť to, o čom hovoríte, ale nerobíte.
Venujte mi svoj čas. Keď sa chcem s vami podeliť o svoje obavy, nehovorte mi: ,,nemám čas na hlúposti", alebo ,,na tom nezáleží, to sú detské veci". Skúste ma pochopiť a pomôcť mi.
Pochváľte ma a povedzte mi to. Rád to počujem, aj keď si nemyslíte, že je to potrebné.